in

WordPress Yazı Sürümleri Nasıl Kapatılır, Nasıl Silinir?

Wordpress post revisions & yazı sürümleri özelliğini kapatma, yazı sürümleri ile kaydedilen eski yazıları nasıl silersiniz.

WordPress kurduğunuzda otomatik olarak post-revisions yazı sürümleri özelliği aktif şekilde gelmektedir. Bu özellik yazılarda yaptığınız tüm değişikleri database içerisine kaydederek, database’inizin gereksiz şekilde dolmasını sağlar. WordPress yazı sürümleri özelliğini kapatarak database ‘inizin gereksiz şekilde dolmasını engelleyebilirsiniz. WordPress’in Ayarlar bölümü içerisinde bu özelliği kapatmanın bir yolu yoktur bunun için bazı kodlar eklemek gereklidir. WordPress yazı sürümlerini kapatmanın birden fazla yolu vardır, eklentiler kullanarakta yazı sürümü özelliğini kapatabilirsiniz ancak en sağlıklı ve en iyi yol wordpress’inizin ana dizinindeki wp-config.php dosyası içerisine vereceğimiz kodu ekleyerek bu özelliği iptal edebilirsiniz.

WordPress Yazı Sürümünü İptal Etmek

wp-config.php kodu ile nasıl iptal edilir?

Aşağıdaki kodu wp-config.php içerisine uygun bir yere ekleyerek yazı sürümü (post-revisions) özelliğini iptal edip kapatabilirsiniz.

/** WordPress yazı sürümleri iptal */
define('WP_POST_REVISIONS', false);

Ancak yaptığınız işlem bununla bitmesin, önceden yaptığınız tüm değişiklikler database içerisinde yer kaplamaya devam ediyor. Bunları aşağıdaki sorgu ile tamamen silebilirsiniz.

phpmyadmin ile eski yazı sürümlerini silmek

Database’inizde gereksiz yer kaplayan yazı sürümlerini silmek için cPanel veya plesk panelinizden phpmyadmin ‘i açınız. Sitenizin bağlı olduğu database ‘e bağlanarak SQL kısmından aşağıdaki sorguyu çalıştırın. Eğer doğru yaptıysanız kaç adet yazı sürümünün silindiği ekrana gelecektir.

DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = "revision";

Wordpress hakkındaki bilgi ve deneyimlerini nasilyapilir.com.tr ile sizlerle paylaşıyorum. Wordpress ile ilgili bir çok konuda tecrübe ve deneyime sahibim.

2 Yorum

Yorum Yaz
  1. İşe yaradılar teşekkürler. Basit anlatım için sağolun başka wordpress sitelerinde anlatımlar çok uzun ve karışık gelmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir