in

WordPress Tema ve Eklenti Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

Wordpress eklentilerinizi ve temalarınızı Loco Translate uygulaması ile basit bir şekilde türkçeleştirebilirsiniz. Eklentinin kurulumu ve anlatımını resimli olarak gösterdik sizde Türkçeleştirme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Dünya’nın en popüler ücretsiz CMS Blog sistemlerinden birisi olan WordPress bir siteye sahipseniz eklenti ve temaları sitenize kurduğunuzda Türkçe dil desteği yok ise genellikle ingilizce ayarlarında olduğunu göreceksiniz. Bu eklentileri Türkçe yapmak için sizlere en basit kolay yolu anlatıyoruz.

Loco Translate

Kullanımı oldukça basit olan Loco Translate eklentisi ile sisteminizde kurulu olan tema ve eklentileri Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

  • WordPress Admin paneline giriş yapın,
  • Eklentiler > Yeni Ekle bölümüne girin,
  • Loco yazıp arayarak çıkan Loco Translate eklentisini yükleyin.

Eklentiyi kurduktan sonra Admin panelinizdeki sol menüye en alta Loco Çeviri adında yeni bir menü eklenecektir.

Türkçeleştirme Nasıl Yapılır

Eklenti menüsünden Home sayfasına girdikten sonra kullandığınız tema ve eklentiler karşınıza gelecektir. Türkçeleştirmek istediğiniz tema veya eklentiye girin,

  1. Türkçeleştirmek istediğiniz eklenti ve tema içerisine girdikten sonra + New Language ye basın,
  2. Hangi dile çevirmek istiyorsanız WordPress language altından dili seçiyoruz. Türkçeleştirmek istediğimiz için Turkish seçip Start translating ‘e basın.

  3. Eklenti otomatik olarak türkçeleştirmeye uygun kelimeleri karşınıza getirecek, üst listedeki kelimeyi seçip aşağıda açılan Turkish translation alanına kelimenin Türkçesini yazın.

  4. Bu şekilde çevirmek istediğiniz alanları bularak çeviri işlemini yapın ve Save butonuna tıklayarak kaydedin. Şimdi sitenizde sayfayı yenileyerek değiştirdiğiniz kelimenin Türkçe olduğunu göreceksiniz.

Türkçeleştirmek istediğiniz cümleyi, kelimeyi bulamıyorsanız eklenti için “Eklentiler > Düzenleyici” tema için “Görünüm > Düzenleyici” kısmından kodlar arasından site içerisinde görünen kısmı bularak buradan değiştirerek işlemi yapabilirsiniz.

Wordpress hakkındaki bilgi ve deneyimlerini nasilyapilir.com.tr ile sizlerle paylaşıyorum. Wordpress ile ilgili bir çok konuda tecrübe ve deneyime sahibim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir