in

Türk Ehliyeti Bulgaristan Ehliyetine Nasıl Çevirilir?

Türk Ehliyetinizi Avrupa Birliği ülkesi Bulgaristan ehliyetiyle değiştirmek için gerekli belgeler, işlem ücretleri ve neler yapmanız gerektiğini yazımızda anlattık.

Bulgaristanda yaşıyorsanız Türkiyeden aldığınız ehliyetlerin yeni çıkan kanun ile birlikte artık geçerlilik süresi 6 aydır. Bulgaristanda 6 aydan daha fazla kalacak Türk vatandaşlarının ehliyetlerini Bulgaristan ehliyetiyle değiştirmesi gerekiyor. Türkiyeden aldığınız ehliyetinizi Bulgaristan ehliyetiyle değiştirmeniz için gerekli açıklamaları ve belgeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bulgaristan Türk konsolosluğundan yapılan açıklama şöyle:

Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşları Türk Ehliyetlerini Bulgar ehliyetlerine sınavsız şekilde değiştirebilmektedir. Bulgaristan Trafik Kanunu’na göre mevcut ehliyetlerin tercüme edilerek 6 aydan uzun süre kullanılması mümkün değildir. Bu kural yeni tip Türk ehliyetlerini de kapsamakta; 6 aydan uzun süre Bulgaristan’da araç kullanacak vatandaşlarımızın da mevcut yeni tip ehliyetlerini Bulgaristan ehliyetine dönüştürmesi gerekmektedir.

Eğer hem Türkiye hem Bulgaristan vatandaşlığınız var ise yani çift vatandaş iseniz işlemler biraz daha kolay oluyor. Ayrıca ehliyet sınıfınız B ise işlemler daha kolay, C sınıfı ehliyetiniz var ise Bulgaristanda yapacağınız işlemler biraz daha zorlaşıyor.

Çift Vatandaş olanlar için Gereken Belgeler

  • En az ortaokul diploması (Türkiye’den apostil alınmış olarak)
  • İsimdenklik belgesi
  • Sağlık raporu
  • Oturum kartı
  • Türk Ehliyeti (Bulgarca Tercümeli)

Türk Vatandaşları için Gereken Belgeler

  • En az ortaokul diploması (Türkiye’den apostil alınmış olarak)
  • Oturumkartı veya çalışma izni
  • Sağlık raporu
  • Pasaport
  • Türk Ehliyeti (Bulgarca Tecümeli)

Diploma:

Türkiye’de yapmanız gereken işlem Lise diplomanızı Notere giderek aslı gibidir yaptırarak, Kaymakamlıkta Apostillettirmeniz gerekiyor. Türkiyede bu Noter ücreti ortalama 50 tl, apostil ise ücretsizdir. Türkiyede bu işlemi yaptıktan sonra Bulgaristanda apostil yaptırdığınız diplomanızı Bulgarcaya tercüme ettirerek, noterde tasdik ettirmeniz gereklidir. Bu işlemin ücretide Bulgaristanda 30-50 leva civarında tutmaktadır.

* Bulgaristan’da ilk yapacağınız işlem diplomanızı tercüme ettirip tasdiklettirdikten sonra RUO(РУО)’ya giderek Türk diplomanızının Bulgaristan denkliğini almak istediğinizi söyleyin, verecekleri banka hesap numarasına işlem ücretini (35 lv.) yatırın, ödediğiniz dekont ve diploma belgelerini RUO(РУО)’daki yetkililere teslim edin. Bu işlem ortalama bulunduğunuz şehire göre değişiyor. 3-5 hafta sürebilmektedir. Diploma denkliğiniz hazır olduğunda diğer belgelerinizide tamamlayıp Emniyet Müdürlüğüne (KAT) giderek işlemleri yapıyorsunuz.

Sağlık Raporu:

Bulgaristandaki Poliklinik veya Hastanelerden ehliyet için sağlık raporu almak istediğinizi söyleyerek almalısınız. Bu sağlık raporu için vereceğiniz ücret ortalama 20-30 leva tutuyor.

İsimdenklik belgesi:

Türkiyeden veya Bulgaristandan alabilirsiniz. Türkiyeden alırsanız apostillettirmeniz ve Bulgaristanda bu belgeyi tercüme ettirmeniz gerekiyor. Bunun yerine Bulgaristandaki noterde Türk ehliyetiniz ve Bulgaristan kimliğinizi göstererek isim denklik belgesi alırsanız işleminiz daha kolay olur. Bu işlemin ortalama maliyeti 20 leva tutmaktadır.

Oturum kartı:

Bulgaristan kimliğiniz (licna karta) yeterli oluyor.

Türk Ehliyeti (Bulgarca Tercümeli):

Herhangi bir tercüme bürosuna giderek Türk ehliyetinizin Bulgarca tercümesini yaptırın. Bu işlemin ücreti 10-20 levadır.

Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra; RUO’dan alınan diploma denkliği, sağlık raporu, licna karta, türk ehliyetiniz, ehliyetinizin tercümesi ve fotokopisini KAT ‘a götürüyorsunuz. Burada size doldurmanız gereken form ve bankaya ödemeniz gereken işlem ücreti için hesap numarası veriyorlar. İşlem ücretini ödedikten sonra tüm belgelerinizi dekont ile birlikte teslim ediyorsunuz. Bu işlemde ortalama 30-40 leva tutuyor. İşlemler bu kadar artık yeni ehliyetinizin çıkmasını bekliyorsunuz.

NOT: Bu işlemleri yaptığınızda Bulgaristan sizin Türk ehliyetinizi alıyor Bulgaristan (Avrupa Birliği) ehliyetiniz oluyor, Bulgaristan ehliyetinizden vazgeçtiğinizde Türk ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir