in

Türk Ehliyeti Bulgaristan Ehliyetine Nasıl Çevirilir?

Türk Ehliyetinizi Avrupa Birliği ülkesi Bulgaristan ehliyetiyle değiştirmek için gerekli belgeler, işlem ücretleri ve neler yapmanız gerektiğini yazımızda anlattık.

Bulgaristanda yaşıyorsanız Türkiyeden aldığınız ehliyetlerin yeni çıkan kanun ile birlikte artık geçerlilik süresi 6 aydır. Bulgaristanda 6 aydan daha fazla kalacak Türk vatandaşlarının ehliyetlerini Bulgaristan ehliyetiyle değiştirmesi gerekiyor. Türkiyeden aldığınız ehliyetinizi Bulgaristan ehliyetiyle değiştirmeniz için gerekli açıklamaları ve belgeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

DİKKAT: Son gelen bilgilere göre bazı şehirlerde son 6 ay Bulgaristanda kalma şartı aranıyor. Eğer son 6 ayınızı Bulgaristanda geçirmediyseniz ehliyetinizi çevirme işlemini yapmıyorlar.

Bulgaristan Türk konsolosluğundan yapılan açıklama şöyle:

Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşları Türk Ehliyetlerini Bulgar ehliyetlerine sınavsız şekilde değiştirebilmektedir. Bulgaristan Trafik Kanunu’na göre mevcut ehliyetlerin tercüme edilerek 6 aydan uzun süre kullanılması mümkün değildir. Bu kural yeni tip Türk ehliyetlerini de kapsamakta; 6 aydan uzun süre Bulgaristan’da araç kullanacak vatandaşlarımızın da mevcut yeni tip ehliyetlerini Bulgaristan ehliyetine dönüştürmesi gerekmektedir.

Eğer hem Türkiye hem Bulgaristan vatandaşlığınız var ise yani çift vatandaş iseniz işlemler biraz daha kolay oluyor. Ayrıca ehliyet sınıfınız B ise işlemler daha kolay, C sınıfı ehliyetiniz var ise Bulgaristanda yapacağınız işlemler biraz daha zorlaşıyor.

Çift Vatandaş olanlar için Gereken Belgeler

  • En az ortaokul diploması (Türkiye’den apostil alınmış olarak)
  • İsimdenklik belgesi
  • Sağlık raporu
  • Oturum kartı
  • Türk Ehliyeti (Bulgarca Tercümeli)

Türk Vatandaşları için Gereken Belgeler

  • En az ortaokul diploması (Türkiye’den apostil alınmış olarak)
  • Oturumkartı veya çalışma izni
  • Sağlık raporu
  • Pasaport
  • Türk Ehliyeti (Bulgarca Tecümeli)

Diploma:

Lise diplomanızı Notere giderek aslı gibidir yaptırarak, Kaymakamlıkta apostillettirmeniz gerekiyor. Türkiyede bu Noter ücreti ortalama 50 tl, apostil ise ücretsizdir. Türkiyede bu işlemi yaptıktan sonra Bulgaristanda apostil yaptırdığınız diplomanızı Bulgarcaya tercüme ettirerek, noterde tasdik ettirmeniz gereklidir. Bu işlemin ücretide Bulgaristanda 30-50 leva civarında tutmaktadır.

* Bulgaristan’da ilk yapacağınız işlem diplomanızı tercüme ettirip tasdiklettirdikten sonra isim denklik belgesi ile birlikte RUO(РУО)’ya giderek Türk diplomanızının Bulgaristan denkliğini almak istediğinizi söyleyin, verecekleri banka hesap numarasına işlem ücretini (35 lv.) yatırın, ödediğiniz dekont ve diploma belgelerini RUO(РУО)’daki yetkililere teslim edin. Ayrıca sizden elinizdeki belgelerin fotokopilerinide istiyorlar. Diplomanın tüm belgelerini ve tercümeli hallerinin fotokopisini çektirin teslim edin. Denklik işleminin süresi 3-5 hafta sürebilmektedir. Diploma denkliğiniz hazır olduğunda diğer belgelerinizide tamamlayıp Emniyet Müdürlüğüne (KAT) giderek işlemleri yapıyorsunuz.

Sağlık Raporu:

Bulgaristandaki Poliklinik veya Hastanelerden ehliyet için sağlık raporu almak istediğinizi söyleyerek almalısınız. Bu sağlık raporu için vereceğiniz ücret ortalama 20-30 leva tutuyor.

İsimdenklik belgesi:

İsim denlik belgesini doğduğunuz ülkeye göre almanız gerekiyor. Türkiyede doğup sonradan çift vatandaş olduysanız Bulgaristanda çift vatandaş olduğunuz şehirdeki belediye binasına giderek isim denklik belgesi almalısınız. Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ederek Türk vatandaşlığı aldıysanız Türkiyeden isim denklik belgesi almalısınız. Belgeyi Türkiyeden alırsanız noter onayı ve apostillettirmeniz ardından Bulgaristanda bu belgeyi tercüme ettirmeniz gerekiyor. Bu işlemin ortalama maliyeti 10-20 leva tutmaktadır.

Oturum kartı:

Bulgaristan kimliğiniz (licna karta) yeterli oluyor.

Türk Ehliyeti (Bulgarca Tercümeli):

Herhangi bir tercüme bürosuna giderek Türk ehliyetinizin Bulgarca tercümesini yaptırın. Bu işlemin ücreti 10-20 levadır.

Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra; RUO’dan alınan diploma denkliği, sağlık raporu, licna karta, türk ehliyetiniz, ehliyetinizin tercümesi ve fotokopisini KAT ‘a götürüyorsunuz. Burada size doldurmanız gereken form ve bankaya ödemeniz gereken işlem ücreti için hesap numarası veriyorlar. İşlem ücretini ödedikten sonra tüm belgelerinizi dekont ile birlikte teslim ediyorsunuz. Bu işlemde ortalama 30-40 leva tutuyor. İşlemler bu kadar artık yeni ehliyetinizin çıkmasını bekliyorsunuz.

NOT: Bu işlemleri yaptığınızda Bulgaristan sizin Türk ehliyetinizi alıyor Bulgaristan (Avrupa Birliği) ehliyetiniz oluyor, Bulgaristan ehliyetinizden vazgeçtiğinizde Türk ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir