in

Tatlı Kriziyle Nasıl Baş Edilir?

Tatlı Kriziyle Nasıl Baş Edilir?
Tatlı Kriziyle Nasıl Baş Edilir?

Tatlı krizine daha önce hiç girdiniz mi? Eğer böyle bir şey yaşamadıysanız muhtemelen bu durumun ne kadar önemli olduğunu bilemezsiniz. Çünkü şeker hastalığı gibi özel bir durumda ortaya çıkan tatlı krizi kontrol edilmediğinde insanı ölüme kadar götürebilir. Bunun için işten ya da okuldan geldiğinizde veya evinizde ayaklarınızı uzatıp oturduğunuzda tatlı krizin yakalanırsanız aşağıda bahsedeceğimiz önerileri yapmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Tatlı kriziyle baş edebilmenin anahtarı bedeninizden gelen uyarıları dikkate almak ve anlayabilmektir. Çünkü vücut şeker istediğinde bazı durumlar ortaya çıkacaktır. Farkında olmadığınız tatlı krizlerinin nedeni aşağıda bahsettiğimiz gibi olabilir.

Bir Hastalığınız Olabilir

Uzun süre aç kaldığınızda şekerinizde hızlı bir düşüş meydana gelebilir. Hipoglesemi denilen bu durum sizin tatlı krizine girmenize neden olabilir.

Polikistik Over Sendromu kadınlarda insülin direncine neden olabilir.

Vitamin ve mineral eksiklikleri şeker istenmesine neden olabilir.

Tatlı Kriziyle Nasıl Baş Edilir?
Tatlı Kriziyle Nasıl Baş Edilir?

Beslenme Alışkanlıklarınız

Beslenme alışkanlığı şeker krizinde önemli bir rol oynar. Örneğin sabah yediğiniz bir poğaça ya da simit sizi geçici olarak doyurabilir fakat sabah kahvaltılarınızı yumurta veya peynir ile yaptığınızda tatlı krizi yaşama ihtiyacınız daha yüksek olacaktır.

Alışkanlık

Tatlı isteğinin altında yeme alışkanlığı da olabilir. Örneğin her akşam kahve içerken yanında tatlı tüketiyorsanız aynı saatte canınız tatlı isteyebilir.

Tatlı Kriziyle Nasıl Baş Edilir?
Tatlı Kriziyle Nasıl Baş Edilir?

Duygusal Olarak İyi Hissetmediğimizde

Duygusal olarak kendinizi iyi hissetmediğinizde canınız tatlı isteyebilir. Hayatınızda yaşadığınız stres dolu olaylar mutluluk isteğinizi ortaya çıkaracağından dolayı çikolata yediğinizde kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Canınız Tatlı Çektiğinde Neler Yapılabilir?

Canınız tatlı çekiyorsa sakinliğinizi koruyarak ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. İlk tercihinizin tatlı olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aşağıda tatlı yeme ihtiyacınız olması halinde yiyeceğiniz yiyecekler belirtilmiştir.

  1. Kuru meyve veya taze meyve ile yeşil çay
  2. Fındık ezmesi ile meyve
  3. Yoğurt barlar
  4. Meyveli smoothieler
  5. Bitter çikolata
  6. Sütlü dondurmalar
  7. Meyveli kurabiyeler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir