in

Takma Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Takma Diş Temizliği Nasıl Yapılır?
Takma Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Takma dişlere sahip olmak gerçek bir dişe sahip olmaktan daha kötü olmasına karşın dişsiz kalmaktan iyidir. Günümüzde diş tedavisi konusunda pek çok alternatif bulunuyor. Bunların bazıları maddi olarak pahalı olurken bazıları ise biraz daha uygundur. Özellikle tak çıkar takma dişler devletin ücretiz olarak vermiş olduğu bir destek olduğu için daha fazla tercih edilir. Takma dişler implant gibi özel dişlere göre kullanması ve bakımı daha zordur. Bu nedenle takma bir dişe sahipseniz ağız konforunuzu artırmak ve dişlerinizden memnun kalmak için yapmanız gereken bazı şeyler olduğunu da unutmamalısınız.

Takma diş temizliği takma dişlere sahip olan kişilerin merak ettiği konudur. Ancak takma dişler konusunda dikkat edilmesi gereken sabit mi yoksa protez mi olduğudur.

Sabit takma dişlere sahipseniz yapmanız gereken günde iki kez düzenli olarak fırçalamaktır. Sabit dişleri temizlerken arayüz fırçası ya da diş ipi kullanmak sağlıklı olacaktır. Bu şekilde dişlerinizde bakteri birikimini engellemiş olursunuz.

Takma Diş Temizliği Nasıl Yapılır?
Takma Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Yemeklerden sonra dişlerinizi temizlemek hem estetik açıdan güzel görünmesini sağlar hem de dişlerinizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına imkân tanır.

Hareketli protezlerde ise günlük olarak suda bekletmek faydalı olacaktır.

Takma Diş Neden Yapılır?

Takma dişlerin yapılma nedeni sağlıklı dişlerin artık kaybedilmiş olmasıdır. Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte genetik faktörlerde işe dahil olduğu için dişler dökülmeye başlar.

Takma dişler halk arasında da protez diş olarak bilinmektedir. Bu dişlerin yapılma nedenlerinin başında sağlıksız olan dişlerin çekilmesi gelmektedir. Dişler çekildiğinde yerine takma diş ya da protez gibi uygulamalar yapılmazsa bu durumda çene kemiğinde erimeler başlayacak ve daha sonrasında yapılabilecek tüm işlemlerde mümkün olmaktan çıkacaktır.

Takma Diş Temizliği Nasıl Yapılır?
Takma Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Takma Diş Modelleri

Takma dişlerde çok fazla model vardır. Bu modeller ise hastanın durumuna göre seçilebilir. Yani implant yaptırmak isteyen herkes için maalesef uygun olmayabilir. Çene kemiği burada belirleyici bir faktördür. Seçim imkanının daha fazla olabilmesi içinde mutlaka önceden müdahale edilmesi gerekir. Erken müdahale ile dişlerin hepsini kaybetmenin önüne geçilmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir