in

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Günümüzün farkedilmeden elbiselerimize bulaşan tehlikelerinden olan sakız yapışmasını farkettikten sonra paniklemeyin. Sizlere sakız lekesini nasıl çıkaracağınız hakkında bilgiler veriyoruz.

Sakız genellikle varlığı fark edilmeden oturduğumuz bir yerden bulaşmaktadır. Sakız lekesi nasıl çıkar bölümünde gelmeden önce yapılması gereken öncelikle lekenin bulaşmış olduğu yerde bulunan sakızı temizlemektir. Hemen uyarmakta var ki, sakızı kıyafet üzerinden tamamıyla çıkarmadan önce kesinlikle makineye atmayın. Oluşabilecek her durumda ilk olarak o lekeyi soğutmak ve sökmek gerekir.

Bu işlem yakılırken üst kısımda kalan kaba bölümü elinizle koparıp ardından da asıl lekenin bulunduğu kısma ulaşın. Lekenin bulaşmış olduğu bölümü dondurmak ise ikinci aşama olmalıdır. Bu konuda buz kalıplarından destek almanız mümkündür. Buzu lekenin yer aldığı bölüme ne denli yoğun biçimde uygularsanız sakızın o kadar hızlı şekilde katılaştığını ve pul pul dökülmeye başladığını görürsünüz. Daha sonra katılaşan lekeyi küt uçlu bir bıçak veya kaşıkla kazıyıp çıkarabilir, geriye kalan küçük parçaları da cımbızdan yardım alarak çıkartabilirsiniz. Ancak işin bu kısmında biraz daha özenli olmak gerekir. Çünkü bu sakız artıklarından kurtulmak isterken kıyafetlerinizde zarar görebilir. Söz konusu olan kıyafet hassas yapıda olan veya pamuklu bir kumaşa sahipse bu zarar çok daha belli olacaktır.

Şayet sakız jean pantolon tarzında bir kot kumaştan üretilmişse, öncelikle lekeyi buz kalıplarını kullanarak sertleştirin ve sertleşmiş olan sakızı kazımaya başlayın. Lekenin kalan bölümünü çıkarmak içinde 90°’lik alkole batırılmış olan temiz bir bezi kullanarak tampon hareketler şekline yüzeye uygulayın. Daha sonra çamaşır makinenizi kullanarak her zaman tercih etmiş olduğunuz programı aktif hale getirerek yıkama işlemini başlatın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir