in

Panik Atak Ve Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?

Panik Atak Ve Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?
Panik Atak Ve Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?

Aslında pazartesi gününün diğer günlerden hiç bir farkı yok ama bizim zihnimiz kendi kendine bir sendrom üretiyor. Sendrom dediğimiz şey aslında o gün için içerisinde kaçınacağımız bir şeyler var ise biraz kaygımızın artması. Hafta sonunda insanlar biraz daha sakin biraz daha dinleniyor buna bir kaçınma diyebiliriz ama bu kaçınmış olduğumuz şeylerle pazartesi günü yeniden bir araya geliyoruz. Dolayısıyla o gün kaçınmak istiyoruz ve bu birden yorgunluk hali ve belki biraz daha enerjisini hissediyor isteksizlik oluyor bu aslında tamamen zihnimizde oluşan bir durum yoksa pazartesi salı cuma aslında hiç bir farkı yok hepsi aynı.

Pazartesi günleri için önerilen bir takım egzersiz hareketleri var yani sizi mutlu edecek şeyler. ne kadar kaçındığınız şey varsa pazartesi iş hayatınızla başlıyor bunun yanı sıra olumlularda var. Burada olumlu olan şeyleri düşünmelisiniz. Örneğin şükür egzersizi bu noktada oldukça önemlidir.

Panik Atak Ve Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?
Panik Atak Ve Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?

Şükür Egzersizi Nasıl Yapılır?

Geçmişinize bir bakarsanız aslında hatırınızda kalan şeyler sizde olumsuz hissiyatlar uyandırmış anılardır dolayısıyla olumluları birazcık hatırlamak adına tetiklememiz gerekiyor o yüzden her sabah egzersiz yaptığınız da pek anlamı kalmıyor. Örneğin bu sabah güzel bir gündü mevsim olarak da çok etkilendiğimiz bir gün çünkü kış aylarında biraz daha insan depresif durumlar yaşar şimdi yavaş yavaş güneşler açıyor yaz geliyor. Öncelikle bunun için şükrediyoruz sabah sağlıklı bir şekilde uyandığım için şükretmek lazım. Ya da bir işiniz olduğu için şükredebilirsiniz.

Panik Atak Ve Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?
Panik Atak Ve Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?

Kaygı Bozukluğu

Anksiyete dediğimiz şey kaygı yani endişe halimiz kaygılandığımız halimiz bunu tabi ki bir takım bedende olan belirtileri de var zihnen olan belirtileri de var birazdan panik atağa geleceğim ancak onun öncesinde bazı insanlar panik atağım çok endişeliyim diyerek bunu karıştırabilirler. Panik atakta biraz daha atak halindesinizdir yani hem bedenen hem de zihnen atak geçirirsiniz ancak ansksiyete dediğimizde kaygı tanısı konulmuşsa şayet endişe halimiz zihnimizdeki o stres hali artık her şeyden kaynaklanabilir.

Örneğin; çok fazla anksiyeteniz var ve dolayısıyla toplum içinde normal rutin aktivitelerinizden bile bazen vazgeçebiliyorsunuz arkadaşlarınızla görüşmeler yapacaksınız rutin bir hayatınız var gitmek istemezsiniz görüşmek istemezsiniz ya bir şey olursa kaygısı sizde daha çoğalabilir. Bunlardan kaçındığınız sürece aslında kısa vadede kendinizi koruduğunuzu düşünürsünüz ama uzun vadede bu anksiyete dediğimiz rahatsızlığı beslemiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir