in

MacOS Program Silme İşlemi Nasıl Yapılır

MacOS işletim sistemli bilgisayarlarınızda yüklediğiniz uygulamaları nasıl silebileceğiniz işlemini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mac OS işletim sistemli bir bilgisayar aldığınızda ilk başta bu sisteme alışana kadar bazı şeyler size zorluk yaşatabilir. En çok sorulan sorulardan bir taneside yüklenen uygulamarın kaldırılması, tamamen silinmesiyle ilgilidir. App Store’dan veya diğer uygulama sitelerinden indirdiğiniz uygulamaları bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Ancak Mac OS ‘un kendi içerisinde gelen bazı uygulamaları kaldıramazsınız.

App Store Uygulamalarını kaldırma

Dock’ta bulunan Launchpad’i açın yüklenmiş uygulamalar burada listelenecektir. Silmek, kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine imleci getirerek üzerinde 2-3 saniye basılı tutun, ardından simgeler titremeye başlayacaktır. App Store’dan indirdiğiniz uygulamaların üzerinde çarpı sil işareti görünecektir. Sil düğmesine tıklayarak uygulamanın sisteminizden silinmesini gerçekleştirirsiniz.

Üzerinde Sil Düğmesi Gözükmüyorsa

Silmek istediğiniz uygulamanın üzerinde sil işareti çıkmıyorsa bu uygulamayı Dock ‘ta bulunan Çöp Sepeti içerisine doğru sürükleyin, uygulamayı kaldırmak isteyip istemediğinize dair uyarı çıkacak Sil ‘i tıklayarak uygulamayı silebilirsiniz.

alternatif olarak;

Finder’ı açıp, Uygulamalar sekmesine girerek yüklü uygulamaları görebilir, buradaki uygulamalar üzerinde sağ tıklayarak Çöp Sepeti’ne Taşı veya uygulamayı Çöp Sepetine sürükleyerekte silebilirsiniz. Daha sonra Çöp Sepetinde, Çöpü boşaltmayı seçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir