in

Kredi Borcu Ödenemezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenemezse Ne Olur?
Kredi Borcu Ödenemezse Ne Olur?

Bazı dönemlerde ödemeler konusunda güçlük yaşandığı gerçektir. Dolayısıyla böyle durumlarda nakdin sağlanması için faydalanılacak imkanlarda sınırlıdır. Burada yapılabilecek en doğru şey kredi çekmek olur. Kredi kullanım ihtiyacı kişiden kişiye değişeceği gibi ödeme koşulları da aynı şekilde farklılık gösterecektir. Çektiğimiz kredi o an ihtiyaçlarımızı karşılamış olabilir ancak bir de bu işin ödeme kısmı vardır. Yani çektiğiniz kredi miktarını ödeyebilmeniz için belli bir gelirinizin de mutlaka olması gerekir. Aksi takdir de kredinin geri ödenmesi mümkün olmayabilir. Bankalar böyle durumlarla yüz yüze gelmemek için başvuru esnasında müşterilerinden bir takım taleplerde bulunur.  BU taleplerin başında ise kredi notlarının yüksek olması ve de tutarın taksitlendirilmesini ödeyebilecek olduğu gelirin belgelendirilmesi.

Kredi Borcu Ödenemezse Ne Olur?
Kredi Borcu Ödenemezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödeme

Krediyi kullanacak kişi bu istenilenleri karşılayabiliyorsa o zaman banka istediği oranda krediyi onlara sağlayacaktır. Ancak belli bir müddet sonrasında işlerin bozulması ya da işten çıkarılması gibi durumlarda kredinin ödenmesi güçlüğü yaşanabilmekte hatta kredi ödemesi gerçekleşememektedir. İşte böyle durumlarda ise krediyi kullanan kişilerin merak ettikleri başlığımızdaki sorunun yanıtıdır. Yani kredi borcu ödenmezse ne olur?

Bu süreci anlatmak aslına bakarsanız kısacık bir makale için çok fazla mümkün değildir ancak isterseniz detaylarınız çok fazla değinmeden bir yazıyla anlatabileceklerimize kısaca değinelim.

Kredisini kullanmış olan ve bu zamana kadar hiçbir şekilde aksatmamış olan bir vatandaş  bankaya olan taksitlerini artık ödeyemez hale gelmiş ise 3 aylık bir süreç başlayacak demektir. Bu süreç içerisinde kredi sahibi beklemeye alınır ve faiz işlemi devreye girecektir.

Bankada bulunan hesabı varsa hesabına bloke işlemi uygulanır. Bu da hesabında bulunan paranın dışarıya çıkışına izin vermemek olur. Bunun amacı hesaptaki bu parayla kredinin tutarları ödenmeye çalışılacaktır. Ancak bu şekilde bir para girişi yok ise o zaman kredi borcu takip aşamasına girecektir. Böyle durumda kişiler kredi talebinde bulunurken başvuru esnasında bir teminat gönderilmiş ise bu teminatın üzerine de bloke işlemi konulacak. Kefil varsa kredi borçlusu gibi kefil hakkında işlem yürütülecektir.

Kredi Borcu Ödenemezse Ne Olur?
Kredi Borcu Ödenemezse Ne Olur?

Kredi Üzerine Rehin Koyma

Müşterinin kullanmış olduğu kredi eğer ki bir konut ya da taşıt kredisi ise o zaman bu taşınmazların üzerine rehin konulacaktır.  Kredi kullanan müşterinin yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi herhangi bir şekilde dayanağı yok ise o zaman doğrudan icra işlemleri başlatılacaktır. Borçlu kişinin malvarlığı izlemeye alınacak ve takibat başlanacak.  Bu varlıkların haciz işlemi başlatılarak borcun kapanması yoluna gidilecek. Borç açık kalır ise kalan borcun üzerine faiz işlemeye devam edecektir.

Tüm bu işlemler esnasında da müşterinin kredi notu düşeceğinden tekrar kredi talebi onaylanmaz ve başka bankalardan da kredi alımı mümkün olmaz.  Kısacası bankadan çekilen kredinin geri ödenmemesi durumunun sizden götürüsü bir hayli fazla olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir