in

Kaskodan Para Nasıl Alınır? 2023

Kaskodan para nasıl alınır? Sorusu kaskosu olan araç sahiplerinin kaza yapmaları halinde merak ettiği konuların başında geliyor. Biz bu makalemizde kasko hasar şartları ve başvuru işlemleri hakkında bilgi verelim istedik.

Kasko Şirketine Başvuru

Kaskodan para almak için öncelikli olarak kaskonun yapıldığı sigorta şirketine başvurmak gerekiyor. Başvuru işleminin kazanın meydana gelmesinden sonra en geç 5 iş günü içerisinde yapılması gerekiyor.  İnternette başvuru işlemini yaparken kullanabileceğiniz dilekçe örneği bulunmaktadır. Bu örneklerden yola çıkarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru yaparken aşağıdaki bilgilerin bulunuyor olmasına dikkat etmelisiniz.

  • TCK kimlik numaranız.
  • Hangi zarar için başvurduğunuz.
  • Zararın oluşuyla ilgili bilgiler.
  • Varsa elinizde hasara ilişkin diğer belgelerin (kaza tespit tutanağı gibi) kopyasını başvurunuza ekleyin.
  • Başvurunuzu sigorta şirketinin genel müdürlük adresine göndermelisiniz.

Kasko Şartları Nelerdir?

Otomobiller kasko sigortasıyla koruma altında olurlar. Dolayısıyla beklenmedik bir şekilde aracınızda meydana gelebilecek olan maddi hasar kasko kapsamında yer almaktadır. Kaskonun karşılamadığı bazı durumlar vardır. Örneğin; kasko sigortanızın içeriğinde sel koruması yoksa aracınız sele kapılmışsa kasko bu durumda ödeme yapmaz. Bunun için kaskonuzdan en iyi sonucu alabilmeniz için mutlaka poliçenizin içeriğini bilmeniz gerekir.

Kasko Hasarın Ne Kadarını Karşılar?

Kaskolar yapılırken üst sınır uygulanır. Sınırlara teminat adı verilir. Kaskonuzu yaptırırken imzalayacağınız poliçe içeriğinde ne kadarlık teminat olduğu belirtilmiştir. Buradaki rakamları göz önünde bulundurarak teminat miktarınızı öğrenebilirsiniz.

Kasko Araç Bedeli Ne Kadar?

Eskiden kaskolarda araç bedeli yazmıyordu, ancak günümüzde kaskoda araç bedeli ne kadar gösteriliyor. Araç kasko bedeli aracınızı sigorta yaptırdığınız rayiç değerdir.

Kasko Sigortasının Trafik Sigortasından Farkı Nedir?

Kasko sigortası isteğe bağlı olarak yapılan bir sigortadır. Trafik sigortası ise zorunlu olan bir uygulamadır. Kasko sürücünün kendi aracında meydana gelen hasarı karşılarken trafik sigortası karşı tarafın masraflarını karşılar.

Kasko sigortası zorunlu olmasa da günümüzde olmazsa olmaz güvenceler arasında yer almaktadır. Aracınıza yaptıracağınız kasko sigortası sayesinde beklenmedik anda ortaya çıkacak maddi hasarlar kasko kapsamında yer alacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir