in

Hamilelik Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Hamilelik, gebelik testleri ne zaman yapılmalıdır, doğru sonuçları gösterirmi, idrar gebelik testleri nereden alınır, kan gebelik testi nerelerde yapılır, hamilelik hakkında kafanıza takılan herşeyi sorabilirsiniz.

Eğer Hamilelikten şüpheleniyorsanız ilk olarak adet tarihinizde gecikme yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin, adet günlerinizde gecikme yaşanmışsa en yakın eczaneye giderek hamilelik testi satın alarak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Hamilelik testlerinin amacı idrarda hCG hormonunun olup olmadığını kontrol etmektir. hCG hormonu sadece hamile kadınlarda bulunuyor.

Hamilelik testi sonuçları doğru mudur?
Eczaneden aldığınız hamilelik testi sonuçlarında ufakta olsa yanılma payı gerçekleşebilir. Test sonuçlarından emin değilseniz kan testi yaptırmanız gerekiyor.

HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

Cinsel ilişkinin üzerinden 10-15 gün süre geçtikten sonra testler daha doğru sonuçlar vermektedir. Bu sürelerden önce yaptığınız testlerde yanılma payı oldukça yüksektir.

Testin en doğru sonucu verebilmesi için adet döneminizin üzerinden ortalama 1 hafta süre geçmesi ve testi sabah uyandığınız saatlerde yapmanız. Gece boyunca biriken idrar hamilelik hormonunu test sonuçlarına en iyi şekilde yansıtır.

Gebelik testinde tek çizgi, çift çizgi nedir?
Eczaneden alıp kullandığınız gebelik testini uyguladığınızda sonuç tek çizgi ise (- negatif) hamile değilsiniz, sonuç çift çizgi ise (+ pozitif) hamilesinizdir.

Kan alınarak yapılan hamilelik testleri nerede yapılır?
Kan alınarak yapılan hamilelik testlerini bir çok özel klinik, özel hastane, devlet hastanesi, özel sağlık merkezlerinde yaptırabilirsiniz. Çok basit ve acısız bir şekilde bir miktar kan alınarak, kan değerlerinin ölçülmesiyle hamilelik testinde %100 doğru sonucu yakalarsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir