in ,

Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?

Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?
Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?

Evlilik, bekârlığın sultanlığına alışmış birçok insan için korkulu bir rüyadır. Rahatlığa, özgürlüğe ve yalnızlığa alışmış kişiler için evlilik kararını vermek oldukça güç olacaktır. Tüm bu sebepler göz önünde bulundurulursa bu korku hak verilecek bir korkudur ancak bardağın bir de dolu tarafından bakmak gerekir.

Evlilik, eşi benzeri bulunmayan, güzel ve anlamlı bir beraberliktir. Yoldaşlıktır, yol arkadaşlığıdır. Eğer kıymet bilinir ve sürdürülebilirse ömür boyu sürecek bir kurumdur. Günümüzde insanlar evlilikten haklı olarak korkmaktadırlar.

Boşanma oranlarının artışı bu korkunun temel sebeplerinden biridir. “Boşanacaksam, neden evleneyim?” zihniyeti insanları evlilikten uzaklaştırmaktadır. Hâlbuki bu korkuyu yenecek etrafımızda birçok güzel örnek var. Evlilik, iyi ve kötü günde sımsıkı tutuşan iki eldir aslında. Bir olmaktır, birlikte olmaktır. Aynı yolda, aynı hizada yürümektir. Ne bir adım önde, ne bir adım geride… Sonra bir meyve çıkar gelir yuvaya. Şenleniverir hayat. “Anne” der, “Baba” der o meyve, sıcacık olur yürekler. Evlilik, her daim tüten bir ocaktır, gün geçtikçe güçlenen bir bağdır.

Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?
Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?

Kimse yalnız ölmek istemez. Gençlikte yalnızlık güzeldir, çekilir ama yıllar geçtikçe yalnızlık insanın yüreğine ağırlık verir. “Bir evim, bir eşim… Çocuklarım olsaydı.” diye sızlanıverir. Aile olmak, iyi günde kötü günde bir omuza dayanmak ruhsal bir ihtiyaçtır. Evlilik, her birey için bir dönüşümdür. İlla mutlu evlilikler olacak diye bir şey yok. Bazen kötü tecrübeler de pozitif birçok mana katar hayatımıza. İşte tüm bu sebepleri bir yapbozun parçası gibi düşünürsek evliliğin, korkulacak bir kurum değil aksine sonucu her ne olursa olsun kişiye hayatında bir yön kazandıracak yol olduğu görülecektir.

Evlilik Korkusu Nedir?

Evlilik korkusunun bilimsel adı gomofobi’dir. Yani evlenmeyi düşündüğünüz insanla geleceğinizi paylaşma düşüncesi birine bağlanma korkusuna neden olacaktır. Daha da basit bir tanımlamayla ailevi veya çevresel faktörlerin etkisiyle birlikte evlilikten korkma olayıdır.

Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?
Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?

Genelde bu korku erkekler tarafından yaşanıyor gibi algı olsa da kadın ve erkek herkes için var olan bir korkudur. Erkeklerde genelde korkuya neden olan geçim sıkıntısıdır. Kadındaki korkunun nedeni ise daha çok psikolojik nedenlere dayanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir