in

Dudakta Deri Soyulmasının Nedenleri ve Nasıl Önlenir?

Dudakta Deri Soyulması Nedenleri, Tedavisi ve Nasıl Önlenir?
Günlük yaşamımızda mesleğimizin veya dış etkenlerin vücudumuz üzerinde inanılmaz etkisi bulunmaktadır. Çoğunlukla dış etkenlerin yani stres, uykusuzluk, hava değişikliği, yorgunluk ve halsizliğin neden olduğu rahatsızlıklar gözlemlenir. Vücudumuzda sivilce, kabuk atma, saç dökülmesi gibi durumlarla sık sık karşılaşırız. Can sıkıcı olsa da ne yazık ki yaşadığımız olaylara nazaran gerçekleşmektedirler. Bu yaşadığımız olaylar arasında aslında en çok yaşanan durumlardan bir tanesi de cilt ve dudak kurumasıdır. Bunun en büyük nedeni de zaten günlük hava koşullarıdır. Dudağımızın özellikle uzun süre kuru kalmasından dolayı çatlar ve kabuk atar. Bizler de bazen dayanamayıp o çatlaklarla oynayıp dururuz ve normal de 2 günde iyileşecek olan dudak kuruluğu ve çatlaklığı biz oynadığımız için bu süreyi uzatmaktayız. Çatlaklığın yanı sıra dudaktaki et parçasını çekiştirip kanamaya kadar gidebiliyoruz. İnanılmaz bir acı hissi uyandırır. Bu yüzden cildimizin neresi ve ya hangi bölgesi olursa olsun kesinlikle sürekli temas etmemeliyiz hem mikrop kapmasına neden oluruz hem de yarayı daha da açarak iyileşmesini geciktirmekteyiz.

Dudak çatlaklığı ve dudak soyulması nedir neden dolayı oluşur?
Dudak çatlaklığı ve soyulması çoğu zaman hava koşullarına bağlı olarak gerçekleşir. Hemen hemen her bireyin yaşadığı bir sorundur. Dudak soyulması rahatsızlığı bir yana dudak soyulurken dudaktan ayrılan derinin verdiği acı inanılmaz kötü bir olaydır. Çoğu zaman kanamalara da yol açmaktadır. Dudak kuruluğu ve soyulması sadece hava değişikliğine bağlı yaşanmaz. Dudak soyulması ve çatlamasının çok sayıda nedenleri bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar doğrultusunda dudak soyulmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de yoğun olarak yaşadığımız stres olayıdır. Hepimizin yoğun çalışma koşulları nedeniyle sık sık almamız gereken sıvı tüketimini unutarak sıvı kaybı yaşamamız da dudak kurumasına ve deri soyulmasına neden olmaktadır. Sahil bölgelerinde tuzlu su teması yaşanması ya da hava sıcaklığından dolayı güneş ışınlarının dudağa yaptığı kuruluk sonrası dudakta deri soyulması yaşanabilir. Düzenli olarak beslenme dudak kuruluğu ve deri soyulması konusunda inanılmaz önemli bir faktördür. Özellikle B12 vitaminin yeteri kadar alınması şarttır.Yoğun şartlar altında çalışırken özellikle dudak ısırma gibi hareketlerimiz olur ve bu dudak ısırmaktan kaynaklı dudak tahriş olarak kabuk atar. Bu olay doğrultusunda dudakta deri soyulması yaşayabilirsiniz.

Dudakta deri soyulması tedavisi nasıl yapılır ve nasıl önlem alınır?
Dudakta deri soyulması çoğu zaman aslında bize bağlı gelişmekte olan bir olaydır. Çünkü dudak kurumasına neden olan sorunlara karşı önlem alırsak hem dudaklarımız kurumaz hem de dudaklarda deri soyulması yaşamayız. Özellikle çoğumuzun yaptığı bir yanlışlıktan söz etmek istiyoruz. Dudaklarımız kuruduğunda tükürük yardımıyla ıslatmaya çalışırız ancak tükürük ile ıslatmak sandığımızın dışında dudaklarda deri soyulmasına neden olmaktadır. Böyle bir yöntem yanlıştır yöntem olarak sürekli kullandığımız bu yolu denememeliyiz. Eczanelerde özellikle maliyeti de düşük olan dudak bakım ürünleri satılmaktadır. Eğer dudaklarda kuruluk yaşarsanız bu bakım ürünün sürmeniz yeterli olacaktır. Tulu su ile sık sık temasta olmamalıyız. Özellikle B12 vitaminini bol bol almalıyız. Çünkü dudakta deri soyulmasının büyük bir nedeni de B12 vitamini eksikliğidir. Çoğumuzun yaşadığı kansızlık olayı için de önlem almalıyız. Çünkü kansızlık olayı vücudumuzda çoğu sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Deri soyulmasından önce kansızlık hastalığını gidermeniz gerekmektedir. Dudak soyulmasının altında farklı hastalıklar da olabilir. Bunun için ne rahatsızlığınız olursa olsun ilk yöntem olarak doktora danışmalısınız. Gerekli tetkikler ve tahliller yapıldıktan sonra yapılacak olan tedavi planı sonrasında kullanacağınız ilaçlar ile kısa sürede rahatsızlığınızı atlatabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir