in

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalarda yaptığınız her işlemi kaydeden bir sistem vardır. Kredi kartlarınız, ödemeleriniz, fatura işlemleriniz ve vergi borçlarınız hakkında bütün bilgiler merkez bankası da dahil olmak üzere tüm bankalarda kayıtlıdır. Yalnızca banka geçmişiniz değil kamuya ait ödemeler; vergiler, trafik cezası ve SGK borçları aynı sistemde kayıt altına alınır. Üzerinize kayıtlı bir borcu uyarılara rağmen ödemediğiniz takdirde de kara liste devreye girer.

Banka Kara Liste Nedir?

Vadesi geçen ödemelerini yapmayanlar için kara liste oluşturulmuştur.30 günlük ödenmemiş kredi veya kredi kartı borçlarınız olduğunda son kanun değişikliğiyle son 180 gün(6 ay) ödeme mühleti verilir. 180 gün içinde borcunuzu ödemediğiniz takdirde yasal takip süreci başlar. Tebligat gönderildikten sonra, kayıtlı tüm banka hesapları, maaş kartı, mal varlığı bloke edilir. Böylelikle borçlu kişi kara listeye düşmüş olur. Kara listeye alınmış olmak kısa ve uzun vadede bireyi olumsuz etkiler. Kısa vadede; borçlarınızın tamamını ödeyene kadar sahip olduklarınıza konulan blokeler kalkmaz. Uzun vadede ise yine tüm bankalar tarafından kayıt alınan kredi notunuz düşürür. Kredi notu, kredi çekmek için başvurulduğunda tüm bankaların referans aldığı puanlama sistemidir. Düşük kredi puanına sahip olanlar için kredi almak çok zorlaştığı gibi kara listeye alınmak da kredi puanını aşağıya çeker. Kara listeye olup olmadığınızı öğrenmek hiç zor değil. Kara liste sorgulama işlemleri için izlenebilecek birçok yol var. Bunun için risk raporu veya kredi notu öğrenme işlemlerinde bulunmanız lazım.

Kara Liste Risk Raporu Sorgulama

Vadesi geçmiş ödenmeyen borçların durumu için “e-devlet” üzerinden ayda bir kez ücretsiz hızlı risk raporu sorgulatabilirsiniz. Bu hizmeti kullananlar için, kredi limit ve borç bilgileri veya çek bilgilerine dair rapor görüntülenebiliyor. Bunun için yapılması gerekenler;
• E-devlete giriş yapmak
• Arama butonuna “risk merkezi raporu” yazmak
• Rapor almak istenilen bilgileri seçmek(onayladığınız zaman SMS yoluyla telefona bir şifre gönderilir)
• Raporu görüntüle ekranına tıklayarak telefona gelen şifreyi girmek

Kara Listedeyim Ne Yapmalıyım?

Açılan risk raporu sayesinde kredi bilgileriniz, yasal işlemleriniz ve kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Risk raporu öğrenmenin bir diğer yolu da BDDK’ya bağlı olan Findeks üzerinden sorgulama yapmaktır. Findeks.com adresine giriş yaparak tüm bankalardaki kredi bilgileri, borç ödemeleri ve kara liste durumunuzu 11 TL karşılığında detaylıca öğrenebilirsiniz. Bankalar aracılığıyla ile de ücretsiz kara liste sorgulama işlemi yapılabilir. Seçtiğiniz herhangi bir bankaya gidip sizden istenilen dilekçeleri doldurduğunuz zaman, ortak sistemde kayıtlı olan tüm bankacılık işlemlerinizin dokümanlarını size sunarlar. Bu sayede risk raporunuz bilirkişi tarafından yorumlanarak yasal işlemleriniz için size daha açıklayıcı bilgiler verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir