in

Anne Sütü Nasıl Arttırılır

Anne Sütünü arttırmak için sağlıklı besinler almalı, bol miktarda su içmeli, stressiz bir yaşam, bol bol dinlenmek, hafif sporlar ve sağlıklı yiyecekler yemeniz çok etkili olacaktır.

Anne Sütü Arttırmak için Neler Yapılır

Anne sütü nasıl artırılır sorusu her anne için merak edilen sorulardan birisidir. Yeni doğan bebeklerin büyüyüp gelişmeleri için en önemli temel besin kaynağı olan anne sütü, ilk 6 ay tek başına bebek için gerekli olan tüm besin değerlerini karşılar.

Bebeğe ve anneye birçok faydası bulunan anne sütünü artırmanın yolları şunlardır;

Düzenli ve sağlıklı beslenmek
Sağlıklı bir beslenme için, paketli ve hazır gıdalardan uzak durulmalı daha çok doğal besinler tercih edilmelidir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli ve bebeğe çok fazla gaz yapmayan besinleri tercih etmek önemlidir.
Bol miktarda su içmek
Anne sütünü artıran bir diğer önemli etken bol miktarda su içmektir. Su, anne sütünü artırarak annenin sağlığını da olumlu etkiler.
Annenin stresten uzak durması ve dinlenmesi
Annenin stresten uzak durması ve dinlenmesi de önemli etmenlerdendir. Yeni doğan bebeklerin bakımı, anneleri yorarak halsiz düşürebilir. Bu yüzden bebek uyuduğunda annenin dinlenmesi, fazla yorucu işler yapmaması gerekir.
Anneyi zorlamayan hafif egzersiz ve yürüyüş
Fazla ağır hareketler yapmadan hafif egzersizler kan akışını hızlandırarak anne sütünün artmasına yardımcı olur. Kısa mesafeli yapılan yürüyüşler yeterli olacaktır.

Anne Sütü Artıran Besinler

Çeşitli araştırmalar sonucunda birçok gıdanın anne sütünü artırmada oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.
Anne sütü artıran besinler oldukça önemli olup; bu besinlerin her anne tarafından öğrenilip tüketilmesi gerekmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır; Süt, yumurta, incir, hurma, kuru meyveler, rezene bitkisi, bulgur, kimyon, ceviz, fındık içi, tavuk, balık, yulaf, evde hazırlanan taze meyve suları.

Bunlara ek olarak tatlı krizleri için az şekerli sütlaç, kuru meyve, süt ve bal ile hazırlanan yulaf gibi sağlıklı tatlılar tercih edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir