in

Aliexpress’ten alışveriş nasıl yapılır?

Günümüzün en popüler yurtdışı alışveriş sitelerinden birisi AliExpress’dir. Aliexpress üzerinden alışveriş yapmak için banka kartı veya kredi kartınızın olması gerekiyor. Ürünlerin büyük bir bölümü Çin’den geldiği için maalesef kapıda ödeme sistemi yoktur. Piyasadaki birçok ürünü çok uygun fiyatlara aliexpress üzerinde bulabilirsiniz. Aliexpress’ten verilen siparişlerin tek sıkıntılı kısmı gelme süresidir. Satıcılar siz ürünü sipariş verdikten sonra kısa sürede kargoya teslim ediyorlar ancak kargolar ücretsiz geldiği için gelme süresi 2 hafta ile 2 ay arasında sürebiliyor. Ücretsiz kargolu ürünler posta yoluyla PTT kargo tarafından getirilmektedir.

 

Ürünü satın almadan önce fiyat araştırması ve satıcı araştırması yaparsanız sizin için çok daha iyi olur. Aynı ürünler farklı farklı satıcılar tarafından serbest piyasa ile satılmaktadır. Satın alacağınız ürünü başka bir satıcıda daha ucuza görmeniz mümkün. Bir satıcıyı incelerken satıcının geri bildirim puanının (feedback) %95’in üzerinde olmasına dikkat ediniz. Ürünü almadan önce ürün sayfasındaki yorumları okumanızıda tavsiye ederiz, sizden önce ürünü satın alan diğer insanların yorumlarını okuyarak ürünü almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Sipariş verdiğiniz ürünün bahsedilen süre içerisinde gelmemesi durumunda, satıcıya ek süre verebilirsiniz. Yinede ürün 2-3 ay gibi sürede gelmez ise dispute açarak para iadesi isteyebilir veya satıcının ürünü tekrar göndermesini isteyebilirsiniz.

 

Kargo geldi fakat ürün defolu çıktı. Bir kısmı kırılmış veya resimdekinden farklı bir ürün geldi. Bu durumda gelen ürünün resmini göstererek satıcıdan yeni ürün göndermesini isteyebilir veya para iadesi alabilirsiniz.

Aliexpress’ten ürün nasıl sipariş verilir

  1. İlk olarak üyelik açmanız gereklidir.
  2. Üyeliğinize kargo adresi eklemeniz gerekmektedir. Kargo adresi tüm bilgileri doğru eklediğinize emin olun. Mümkünse posta kodu eklemeyi unutmayın.
  3. Satın alacağınız ürünü bulduktan sonra Buy Now ‘a tıklayın,
  4. Siparişinizi gözden geçirip ödeme yöntemini seçtikten  sonra ödeme sayfasına geçerek ödeme yöntemini kullanarak ödemeyi tamamlayın.
  5. Ödemeyi gerçekleştirdikten 1-2 gün sonra siparişiniz kargoya verilecek ve ürününüz bir aksilik olmadığı taktirde 2 hafta ile 2 ay süresi arasında elinize ulaşacaktır.

Aliexpress hakkında diğer sorularınızı yorum olarak gönderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir